Ysk Seçmen Sorgulama Tc İle (Şifresiz)

Şifresiz ysk seçmen kaydı sorgulama işlemlerinizi Tc no ile kolayca yapabilir, bu sayede nerede oy kullanacağınızı öğrenerek zaman kazanabilirsiniz. Referanduma giden ülkemiz 16 nisan 2017 tarihinde sandık başına gidecek. Bu sayede ülke kaderini çizecek olan bu referandum da EVET veya HAYIR zarflarına mühürlerini basacaklar. Ancak çoğu seçmen ülkemizde seçim başladığı andan itibaren nerede oy kullanacağımysk seçmen sorgulama tc ile, gibi sorgulamaları yapmakta. Hali ile bu bilgilere ulaşmak sıkıntı olmasına neden olabiliyor.

YSK Seçmen Sorgulama

YSK seçmen sorgulama sistemi aracılığı ile oy kullanacağı yeri henüz öğrenemeyen seçmenler basit bir şekilde sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar. 16 Nisan referandumu için artık saatler kaldı. Yarın yapılacak olan referandum da vatandaşlar ysk.gov.tr veya e-devlet üzerinden seçmen sorgulama işlemini yapabilecekler.

Seçmen sorgulama işlemlerini en basit açıklama ile buradan yapabilirsiniz.

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/

Ysk seçimlerinde normal seçimlere ek olarak referandum konusunda da millet seçime katılabiliyor. Bu nedenle YSK kararları gereğince seçmenlerin seçime katılması beklenmektedir. Durum böyle olunca 18 yaşından büyük olanlar seçime katılabilir ve oy kullanabilir.

Seçimlerde oy kullanırken yanınızda ehliyet veya TC kimlik kartı getirmeniz zorunludur. Kontrol aşamasından geçemeyen kişilerin seçimlere katılması önlenir. Ayrıca seçimlere giderken yanınızda bunları bulundurmayınız. Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.

Oy kullanmama cezası 2017

Birçok vatandaş, 2017 Yılında Referandumda Oy Kullanmamanın Cezası Var mı? şeklinde sorunun yanıtını arayabilir. Hali ile bu bireyler acaba oy kullanmazsam devlet bana ceza verir mi diye düşünebilir.

Her yıl şu kadar cezası var diye, milleti oy kullanmaya teşvik eden hükumet ne yazık ki gerekli yaptırımları yapmamakta. Ancak Yüksek Seçim Kurulu tarafından 2017 anayasa değişikliğinde oy kullanmayanlar için ceza verilip verilmeyeceği açıklanmadı. Buna göre 16 Nisan’da yapılacak referandumda oy kullanmama cezasının da 22 TL olması bekleniyor.

Oy verme saatleri kaçla kaç arasında

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasında, oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatleri;

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis İllerinde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00 – 16.00 olarak

Yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer illerde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 08.00 – 17.00 olarak belirlenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git