Yetim ve Dul Aylığı

Yetim ve Dul Aylığı Sorulama;  Bir devlet memurunun vefat ettiği zaman eşine, çocuklarına bağlanan yardım ödeneğidir.  Türkiye Cumhuriyeti Emekli sandığı kanununa göre  (5434) Sayılı olarak belirtilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Emekli sandığının kanununa göre aylık ödemeler bireylere göre değişmektedir.

Yetim Ve Dul Aylığı Alma Şartları

Devlet Memurunun vefat etmesi durumunda eşine aylık bağlanması için başlıca şartlar;

Vefat eden memurun eşi dul olduğu sürece bu ödenek yapılmaktadır.  Eş evlendiği zaman ödenen Dul Aylığı kesilir. Ödeme yapılan aylık oranı ise vefat eden memurun çalışma derecesi ve emeklilik durumuna göre değişmektedir.

Yetim ve Dul aylığı ödemeleri çocuklar üzerinde ise kız ya da erkek olmasına göre durumu değişir.  Kız çocuklar için; Vefat eden memurun çalışma süresi 10 yıldan fazla olması ve çocuğunun memur ve evli olmaması gerekmektedir. Dul ve Yetim maaşı alan kız çocukları evlilik yaptığında ya da Devlet dairesinde memurluk yaptığında kesilecektir.

Yetim ve Dul Aylığı Başvurusu

Yetim ve Dul Maaşları kız çocuklarına 18 yaşına kadar koşulsuz ve şartsız olarak ödenir.  20 yaş ve orta öğretim görenler, 25 yaşına kadar yükseköğretim görenlere de ihtiyaç ve muhtaçlık sınırına göre ödenek sağlanmaktadır. Yaş sınırları doldurulduğunda maaş kesilecektir.
Erkek çocuklar için yaş sınırı bulunmaktadır. 18 yaşına kadar olan erkek çocuklara şartsız olarak ödenek verilmektedir.  20 yaş ortaöğretim, 25 yaş ise yükseköğretim görene kadar yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır. Yaş sınırları doldurulduğunda ödenen maaş kesilecektir.

Yetim Ve Dul Aylığı Ne Kadar

Yetim ve Dul aylığının ölüm oranı şöyledir; Vefat eden memura bağlanan maaşın, yetim ve dul olarak ödenen oranı, yetim ve dul sayısı bir kişi ise %50sini, iki kişi ise %80 ini, üç kişi ise Vefat eden memurun maaşının tamamı ödenmektedir.

Eşler için Yetim ve Dul Aylığı, Vefat eden memurun eşi, Sigorta ve bağ-kurlu, yada devlet memuru ise Vefat eden memurun maaşının %50’si bağlanmaktadır. Bu şartları hiç biri değil ise hiçbir geliri yoksa maaşının %75’i bağlanır.

Çocuklara ise Hiçbir SSK, BAĞ-KUR veya devlet memuru değil ise Maaşın %25 bağlamaktadır.

Yetim ve Dul Aylığını E Devlet sistemi üzerinde bulunan SGK kurumundan sorgulama yapabilirsiniz.

Konumuzdan Başlıklar:
 • yetim maaşı sorgulama
 • dul ve yetim aylığı sorgulama
 • dul yetim aylığı sorgulama
 • yetim aylığı sorgulama
 • dul maaşı
 • dul maaşı sorgulama
 • dul ve yetim maaşı sorgulama
 • dul yetim maasi sorgulama
 • dul aylığı sorgulama
 • dul maasi ne kadar

Etiketler:

Yetim ve Dul Aylığı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. filiz özen dedi ki:

  dul maşımı öğrenmek istiyorum

 2. duygu dedi ki:

  mrb kayınbabam 3 ay once vefat etti.2 hafta oncede kaynanamın babası ve annesı vefat etti.kaynanam hem dul hem yetim maası alabılırmı.esınden ssk emeklısı maası almakta.sorum babasından yetım maası alırmı.babası ssk emeklısı.

Sayfa başına git