Tc İle Soy Ağacı Sorgulama (Soyunu Öğren)

Son aylarda edevlet sistemi üzerinden soyunu öğren hizmeti devreye girmiş ve herkes soyunun kimlere dayandığını merak etmiştir. Ancak alt yapı yetersizliği nedeni ile edevlet soy ağacı sistemi geçici olarak hizmet dışı bırakıldı. Bu nedenle vatandaşlar, tc ile soy ağacı sorgulama konusunda ne yapmaları gerektiğini bilmemekte. Acaba edevlet soy ağacı ne zaman açılacak veya soy ağacı sorgulaması nereden yapılıyor şeklinde sorulara yanıt aramakta!

DNA Soy Ağacı Sorgulama

Geçmişten günümüze kadar hemen herkesin bir soy adı bulunmakta. Bu soyadları sayesinde akrabalık derecesi kadar kimlik tespiti de yapılmakta. Artık gelişen teknolojik faaliyetleri sonrasında tek tuş ile soy ağacına dayanarak, bir DNA modeli ortaya çıkabilmekte. Tıpkı insanların DNA’sında olduğu gibi soy ağacı sisteminde de kimler ile akraba olduğunuzu grafik bazında öğrenmek mümkün.

Bildiğiniz gibi e-devlet soyağacı sorgulama işlemine geçildiği günden itibaren aşırı bir yoğunluk olmuştu. Zaten tüm devlet sistemlerinde anlık giriş yapıldığında sistemler çökmekte (Gerek ösym gerek hac kuraları vb.) Bu nedenle soy ağacı sorgulamalarında soyunun kime dayandığını merak eden vatandaşların sürekli olarak sorgulamaları, sistemde bir çıkmaza neden olmuş ve hızlıca e-devlet sitesi çökmüştü gelen sorgular nedeni ile.

E-devlet Soyağacı Ne Zaman Açılacak?

Sorgulama taleplerine yetişebilmek adına NVİ tarafından sistem düzeltilerek açılması bekleniyor. Bu sayede her kişiye bir kota verilecek ve kotası dolanın 24 saat içinde sorgulaması kapatılacak. NVİ yapmış olduğu açıklamalara bakıldığında ; sistemin ne zaman açılacağını şuanda net bir tarih veremeyeceklerini ancak günlük kota getirilmesi durumunda sistemin artık bu gibi sorunları aşabileceği bilgisini verdi.

İlk açıldığında saatler içerisinde başvuru sorgulama sonucu olarak 410 bin kişinin bilgileri verilmişti. Ancak geçen her saat, sorgulamaların daha az olması gerekli iken sonuçlar daha da kabarınca, sistem kendini deaktif etmiş ve sisteme geçici olarak askıya alınmasına vesile olmuştu. Vatandaşlar ise soy ağacının kimlere dayandığını öğrenmeden sistemin kapatılmasına tepki gösterdi. Bu nedenle e-devlet sistemlerinde nasıl ve ne şekilde soyumu öğrenebilirim sorusuna cevap verilmesini beklemekte. Dedelerinin kim olduğunu merak edenler, büyük babalarının kim olduğunu öğrenmek isteyenler veya anne annelerin soy adlarını öğrenmek isteyenler hemen herkesin şimdiden sistemin ne zaman açılacağını herkes gibi bizde merakla beklemekteyiz.

Soy Ağacı Sorgulama Nüfus Müdürlüğü

Bu sistemin daha önce var olduğunu belirtelim. Önceleri medyaya çıkmadan önce bir kişi soy ağacını merak etmiş ise nüfus müdürlüğüne giderek dilekçe dahilinde soyunu öğrenebilir.

Soy ağacı bulmasoy ağacı sorgulama işlemi için bizi takip edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git