Tc İle Kredibilite Sorgulama

Kredibilite yani kredisi olma durumu ve kredi verilme bakımından güvenilir olması anlamına geliyor. Tc ile kredibilite sorgulama işlemleri artık tek çatı altında hızlıca findeks.com.tr üzerinden yapılıyor. Daha önceleri bildiğiniz gibi kredi notu denilince KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından bankalara ve şahıslara veriliyordu. Şahıslarda bankalar üzerinden bu değere ulaşarak, kendi kredi skoruna bakarak kredi alıp almayacağını öğrenebilirdi. Artık bu servisi findeks.com.tr hızlıca yapabiliyor.

Kredibilite Sorgulama

Para bazen istenmeyen durumlarda bulunamıyor. Bir ev alımında, borç para konusunda veya ihtiyaçlar anında öncelikle eş dosta koşar borç para istediğimizde onlarda da olmadığında soluğu bankalarda alabiliyoruz. Bankalar para bulma konusunda oldukça cömert davransa da belirli faiz oranları ve vade seçenekleri dahilinde kişilere kredi açmaktadır. İşte burada kredibilite denilen kavram ortaya çıkıyor!

Bankaların size karşı bakış açısı demek kredibilite ile aynı anlama geliyor. Bir yakın akraba örnek verebiliriz gider amcadan para istediğimizde amcanız sizlere nasıl güvenecek ise bankalar da o şekilde güvenmek isteyebilir. Güven sağlamak sadece bir günde olacak iş olmadığından eş ve dostların referansı da burada devreye girecektir. Sizler bunca zaman doğru adımlar ve kararlarda bulunmuş iseniz akrabalar da sizlere aynı derecede sağlam duracak ve referanslarınız da bir o kadar kaliteli olacaktır. Bunların yanında sıklıkla karar değiştiren ve konu seçmede kararsız olan borçlarını zamanında ödemeyenlerin hem referansları hem de güven konusunda kesinlikle güven vermeyen şahıslar olarak bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor?

Bu sorunun yanıtı aslında çok basit zira yukarıda yazdığımız gibi kredibilite devreye giriyor. Bankanın size bakış açısı burada etkili! Kredibilite güveni aynı şekilde kredi notu ile özdeşleşebilir. Kredi notunuz düşük ise zaten kredi başvuru sonucunda olumsuz çıkarsa, bankanın sizlere o kredi rakamı için güvenmediğinin kanıtıdır.

Finans sektörü akrabalar ile özdeşleşmez ancak bu sektörde de bankaların dayanakları genelde bankalar birliği, kredi kayıt bürosu ve en önemlisi de kredi notu’dur. Ülkemizdeki kredi notunu servis eden sistemlerden en önemlisi olan findeks ile kredi skoruna bakabilirsiniz. Stabilite kısmında kredibilite konusunda devamlılık arz ettiğinden dolayı kredi notu içinde bankaların dayanaklarından bir tanesidir.

Tc İle Kredibilite Sorgulama, işlemlerinizi findeks.com.tr üyelik açtırarak hızlıca yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git