E-Devlet Şifresi |  E Devlet şifre işlemleri | SGK Sorgulamalar

2019 Sgk Rapor Parası Hesaplama Sorgulama Ne Zaman Yatar?

28.03.2019
2019 Sgk Rapor Parası Hesaplama Sorgulama Ne Zaman Yatar?

Eski adı SSK yeni adı ise SGK olan kurum için sigortalı çalışan şahsın hastalanma durumunda, mağdur olmaması adına SGK tarafından karşılanan ödemelerin ücreti olarak tabir edilmektedir. Günümüzde 2019 sgk rapor parası hesaplama konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan bireylerin, aşağıdaki bilgileri okuyarak sgk rapor parası sorgulama ve hesaplama aşamasında yeterli bilgiye sahip olacaklarını belirtelim.

Sgk Rapor Parası Hesaplama

İş görememezlik ödemesi olarak da adlandırılan sgk işsizlik parası 2019 yılı dahilinde artırılmıştır. Bu ödeneği almak için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. En önemlisi hastalık konusunda raporda tüm detayların belirtilmesi gerekmektedir. SGK tarafından incelenen raporda, hastalığın tüm detayların araştırılarak kanıtlanması gerekiyor. Raporu alan şahıs ilgili süreç içinde bağlı olduğu kurum veya şirket tarafından maaşı ödenmemektedir. İlgili ödeme tutarının belirli kısmını SGK ödemektedir. SGK yani sosyal güvenlik kurumu tarafından ödenen rapor parası 2019 yılı için detayların da neleri kapsadığını öğrenebilirsiniz.

Öncelikle şunu bilmenizde yarar vardır. SGK rapor parası sürekli olarak verilmez yani belirli süreler arasında ödenmektedir. Kişi rapor süresine göre değil, SGK iş görememezlik mevzuatına göre süreyi dahil etmektedir. Alınan rapordayani iş göremezlik parası ödemeleri alınan raporun 3. gününden itibaren sağlanır. Diğer bir ayrıntı ise sağlık koşullarını rapora sunan şahsın hastalık öncesinde 3 ay yani 90 günlük sigorta primlerinin kesintisiz yatırılması gerekmektedir.

Sgk Rapor Parasına Başvuru Şartları Nelerdir?

SGK ve GSS tarafından hazırlanan uygunluk şartlarına bakıldığında sgk rapor parası almak için vatandaşlardan aşağıdaki bilgileri, şartları taşıması talep edilmektedir. Bunlar

  • Hastalık, iş kazası, meslek hastalığı ya da hamilelik nedeniyle çalışanın iş göremez durumda olması,
  • SGK tarafından yetkilendirilmiş hekim ve sağlık kuruluşlarından rapor alınmış olması,
  • Rapor tarihinden önceki bir yıl boyunca en az 90 gün sigorta primi yatmış olması,
  • 4A (SGK) ve 4B (BAĞ-KUR) güvencesi altında olunması şeklindedir.

Yukarıdaki şartları taşıyan bir vatandaşın başvuru işlemine geçmesi gerekiyor. İş göremezlik ödeneği alması için hastanelerden alınan sağlık raporunun, ilgili birime teslim edilmesi gerekiyor. Bu raporu yani iş verene teslim edeceksiniz. İş veren ise alınan raporu edevlet e rapor üzerinden sisteme girişi muhasebe departmanı tarafından yapılmalıdır kısa süre içerisinde. Ortalama süreç ise 5 gün içinde yapılması zorunludur. Aksi takdirde iş veren bunu yapmadığında devlet bünyesinde suç işlemiş olacak ve şikayet edilmesi durumunda maddi tazminat hakkı işçilere verilmektedir. İşçiler yani çalışanlar ise konu hakkında ilgili süreci SGK’ya şahsen giderek durum hakkında net bilgilere sahip olabilir. SGK ies bu aşamada gerekli incelemeleri yaparak, ilgili şahsın sgk rapor parasını hak edip etmediğine bakar. Eğer uygun görülürse SGK o şahsa ödemeyi hak ettiğini sms veya email aracılığı ile bildirme yapacaktır.

Sgk rapor parası ne zaman yatar : SGK onayladığı andan itibaren 15 gün içinde bu ödeneği şahsın hesabına yatırır. Ödemeler şahısların tc kimlik numarası üzerinden ptt şubesine yapılmaktadır.

SGK Rapor Parası Sorgulama

Öncelikle ödemelerin hangi anlaşmalı bankalara yapıldığına bakarsak; SGK ile anlaşmalı bankalar arasında; Vakıfbank, Halkbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, TEB, Akbank, Burgan Bank, Garanti Bankası ve Fibabanka şeklinde. Ödemelerini alanlar direk bankacılık ürün ve hizmetleri arasında bulunan atmlerden çekebildiği gibi bankaların şubelerine giderek de alabilir. Ancak ptt bu konuda daima bir adım öndedir diyebiliriz.

Sgk rapor parası hesaplama konusunda günlük brüt ücretin rapor günü ile çarpılmasıdır. Yani buradan çıkacak tutar sizlerin rapor parası olarak verilecektir.

E-devlet sisteminden yapılan online sorgulamanın haricinde ALO 170 çağrı merkezi aracılığıyla sorgulama yapmak mümkün.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.