SGK PRİM BORCU SORGULAMA

 

prim-gunu-sorgulama

İnsanlar sigorta işlemleri ile ilgili birçok işlemlerini yapmaktadır. Ancak her insanın sürekli olarak düzenli sigortalı bir işte çalışması mümkün olmamaktadır. Özellikle son yıllarda ülkemizde de sık sık görülen mevsimlik işçilerde de olduğu gibi sürekli sigorta yapılmamakta ve sigortalar sadece bazı dönemlerde yaptırılmamaktadır. Ancak bu sigorta olan kişi için sorun olmakta ve emeklilik için yatırılması gereken primin gününü geciktirmektedir. Bazı insanlar bunun yolunu dışarıdan kendileri prim ödeyerek yapmaktadır.
Eskinden SGK da böyle bir sistem yokken artık insanlar kendileri de sigorta ödeyerek emekli olabilmektedir. Ancak bunun yolu ise sadece ve sadece bu konuda gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra olmaktadır. SGK üzerinden dışarıdan prim ödeyerek emekli olunmak istendiğinde prim takibi de daha da zorlaşmaktadır. Bu tür durumlarda insanlar kendileri primlerini görememektedir. Bunun tek bir yolu bulunmaktadır. O da bu konuda gerekli yardımı ve danışmanlığı sunan internet siteleri ve ya danışma ofisleri olmaktadır.
Dışarıdan ne kadar ücret ödenmesi gerektiği ve ya kaç gün ödenmesi gerektiği gibi hesaplamaları yapılabilmesi için bu işlem şart olmaktadır. Ancak SGK da dışarıdan prim ödeyerek de emekli olmanın en büyük avantajı ise bir kişinin çalışmadığı zamanlarda da prim ödemeleri olmaktadır. Bu sayede emeklilik günlerinde emekli olma şansı elde etmektedir. Buda insanların emekliliklerinin gecikmemesine de bir katkı sağlamaktadır.

Konumuzdan Başlıklar:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git