Mahkeme Sorgulama

Mahkeme ve mahkeme dosyaları günümüzde oldukça yavaş işlenmektedir.  Çok sayıda mahkeme işlemi olan kurumlar veya bireysel vatandaşların mahkeme dosya takibi yapması oldukça zordur. Bu nedenden dolayı bu işlemleri kolaylaştırmak amacı ile bir sisteme ihtiyaç duyulmuştur. Günümüzde İnternetin de yaygınlaşması ile Mahkeme sorgulama işlemlerini, devlet kapılarında saatlerinizi ve günleriniz boşa geçmemesi için E Devlet sistemine ait online sorgulama sayfaları geliştirilmiştir.

Mahkeme Sorgulama işlemi artık İnternet üzerinden yapılmaktadır.  Sizin adınıza açılmış bir mahkeme davası olup olmadığını E Devlet sistemi sayesinde öğrenilmektedir.

Turkiye.gov.tr Adresine giriş yaparak E-Hizmetler bölümünden ilgili alana girerek sorgulama yapılmaktadır. Sorgulama içi Daha önceden almış olduğunuz E Devlet Şifresi ile giriş yaprak ya da sistemin sizden istediği bilgileri ilgili forma girerek sorgulama neticesine ulaşabilirsiniz.

Bu sistem Adalet Bakanlığının geliştirdiği UYAP projesidir. UYAP; Ulusal yargı ağı projesi olarak adlandırılmaktadır.

Mahkeme Sorgulama, sizlere mahkeme hakkında ayrıntılı bilgileri aktarmaktadır.  Özellikle mahkeme duruşmalarına gitmediğiniz zamanlarda bile mahkemede olan biten her şeyi görebilirsiniz

Mahkeme Sorgulama ile avukatların isim ve bilgilerini aynı şekilde şahitlerinde bilgilerine rahatlıkla ulaşılmaktadır. (Gizli şahit değilse.)  Bu sistem vatandaşlara olduğundan çok kolaylık sağlamaktadır. Uzak bir yerde olan kişiler için oldukça kullanışlı bir sistemdir. Mahkeme hakkında kolaylıkla sorgulama yapabilirler.

Yerel Mahkeme Bilgileri ile Yargıtay Dosya Sorgu

Yargıtay Daire Bilgileri ile Dosya Sorgu

Yargıtay Cumhuriyet Basavcılığı Bilgileri ile Dosya Sorgu

Yargıtay İlk Derece Bilgileri ile Dosya Sorgu

Konumuzdan Başlıklar:

Etiketler:

Mahkeme Sorgulama Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Ahmet dedi ki:

    Mahkeme sorgulama geçmiş yıllardaki dosyaları öğrenebiliniyormu

Sayfa başına git