Kredi Notu En Az Kaç Olursa Kredi Çıkar?

Bankalardan kredi onayı alabilmeniz için kredi notu çok önemli olup, ortalamanın altında kalırsa kredi alamıyorsunuz. Kredi notu en az kaç olursa kredi çıkabilir sorusuna bu rakamlara bakarak kendiniz dahi sonuca hızlıca ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Bankalarda hesabı olan bir kişinin bugüne kadar yapmış olduğu bankacılık işlemleri baz alınarak, merkez bankası ve bankalar birliği tarafından bir değerin ortaya çıkarılmasıdır. Bir nevi karne notu olarak veya kredi skoru şeklinde de düşünebilirsiniz.

Kredi notu uygulaması sayesinde artık bankalardan kredi alıp almayacağınızı kolayca öğrenip ona göre başvuru yapmak mümkün. Bu nedenle bankacılık konusunda kredi notuna daima önem vererek ihmal etmemenizi belirtelim. Zira kredi notu bugün sizlere lazım olmasa bile ilerleyen süreçlerde dar zamanlarda bankalardan kredi başvurusu yaparak, lazım olan parayı bulmak istediğinizde bu not sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır.

Kredi notu bankadan bankaya göre değişkenlik göstermez. Bir A bankasında kredi notunuz xxxx oranında ise B bankasında da aynı notun çıkacağını belirtelim. Bu nedenle bir bankadan kredi başvurusu yapınca banka kredi onayı vermez ise, diğer banka onay verecek diye bir kaide bulunmuyor. Ancak diğer bankalar kredi onayı vermesi için kredi şartlarını genişletmelidir. Yani ipotekli veya kefil aranma durumunu belirtelim.

Kredi Notu En Az Kaç Olursa Kredi Çıkar?

Kredi notu 0 ile 1900 baz aralığında olup kredi puanları renk tonlarına göre ayrıştığını belirtelim. Bu renkler farklı tonlarda olup kişisel kredi skoruna göre şekillenmekte.

En riskli kredi notu genelde kırmızı renk ile belirlenmiştir. Turuncu renk ise orta riskli grubu simgeler. Sarı renk tonu az riskli gruba karşılık gelirken, turkuaz rengi ise iyi renkli kredi notudur. Tam yeşil renk ise kredi notunun çok iyi anlamına geldiğini belirtir.

Renk tonlarının detaylarını yazdıktan sonra hangi renklerin hangi puan aralığına hitap ettiğini belirtirsek aşağıdaki ekran bizlere fazlası ile yardımcı olacaktır.

kredi notu puan tablosu

Bu renk tablosu ve değerler sizlerin kredi notunun ne derecede olduğunu belirtir. Bu nedenle kredi onayı almanız açısından kesinlikle notun 1099 baz aralığında kalmamasına özen gösterin. Kredi notunuz 699 ile 1099 arasında ise istenen kredi tutarı en fazla 50 bin TL olmasına dikkat ediniz. Ayrıca sizlerden kefil veya ipotek karşılığı kredi onayı talep edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git