Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Kıdem tazminatı, işten çıkarılma ya da iş bırakma gibi durumlarda kıdem ve ihbar tazminatını alma haklarına sahiptirler. Kıdem tazminatının ne kadar alabileceğinizi hesaplamak için aşağıdaki yazımızı okumalısınız.
Kıdem tazminatı, çalışan insanların işten ayrılması gibi durumlarında işveren firma tarafından ödenmesi zorunlu olan paradır.  Ödenen bu ücret çalışana ödenen paranın bürüttü dikkate alınır.
Bazı çalışanlar yüksek maaş alıp ve sigorta pirimler düşük olarak gösteriliyorsa alınacak olan kıdem tazminatı düşük alabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için sigorta priminizin tam ödenmesi konusunda dikkat ediniz.
Kıdem tazminatları çalışanlara toplu olarak ödenmektedir.

Kıdem tazminatı hesaplama işleminden bahsedecek olursak;

Ssk priminizin 3.000 TL (Bürüt Maaş) ödenip 5 senedir aynı iş yerinde çalışıyorsanız. 3.000X5=15.000TL olarak kıdem tazminatı alabilirsiniz. Birçok firma kıdem tazimatını eksik yatırdığını hatırlatmak isteriz. Bu gibi durumlarda uzman bir danışmandan yardım almanızı tavsiye ederiz.

Kıdem tazminatının hesaplanması günümüzde online olarak kolaylıkla yapılmaktadır. E Devlet sistemine giriş yaparak SGK bölümünden Bürüt maaşınızı net olarak öğrenip hesaplayabilirsiniz.

NOT*: 2013 yılı kıdem tazminatı tavanı 3.254.44TL olarak belirlenmiştir.

Kıdem Tazminat Hesaplamak İçin Gereken Bilgiler

-İşe giriş tarihiniz.
-İşten ayrılış tarihiniz.
-Aylık bürüt maaşınız.
-Senelik ikramiyenizin adedi.
-Senelik ikramiye tutarı.
-Aylık yol ücreti.
-Aylık bürüt yemek ücretiniz.
-Diğer yıllık bürüt ödemelerinizin toplamı.
-Kümle gelir vergisi matrahınız.

Konumuzdan Başlıklar:
  • e devlet tazminat hesaplama
  • nikah tazminat? hesaplama

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git