E-Devlet Şifresi |  E Devlet şifre işlemleri | SGK Sorgulamalar

Kadınlar Evlendikleri Zaman Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Kadınlar Evlendikleri Zaman Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Kıdem tazminatı önemli bir konu olup, bunlar arasında kadınlara tanınan haklar değişken olabiliyor. Bunlardan biri de kadınlar evlendikleri zaman kıdem tazminatı alabilir mi veya evlenen işçi kıdem tazminatı alabilir mi sorularıdır. En önemlisi de kıdem tazminatı nedir veya nasıl hesaplanır bunların da yanıtlarını belirteceğiz.

Evlenen İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

İş dünyasında kadınların yeri önemlidir. Kadınların iş hayatına katılması ile birlikte kadınlar iş dünyası üzerinde pek çok farklı şekillerde yer almış ve kendilerini pek çok alanda göstermişlerdir. Kadınlar yapamaz dedikleri pek çok işi yapmış ve bu işlerin pek çoğunu başarı ile tamamlamışlardır. Bu yüzden kadınlar hayatımızda önemli bir yere kapladığı gibi iş yaşamı için de oldukça büyük bir paya sahiptir. Kadınların evlendikleri zaman kıdem tazminatı nasıl alacakları ve kıdem tazminatı ile ilgili bilmeleri gereken bir takım bilgileri bu başlık altından sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Arkadaşlar kadınların kıdem tazminatı almaları erkeklere göre biraz daha farklılık göstermektedir. Eğer bir kadın işçi çalıştığı kurumdan evlilik sebebiyle işinden ayrılırsa kıdem tazminatı almaya kesin olarak hak kazanır. Kıdem tazminatı için işveren vermiyorum diyemez vermek zorundadır ve bu konuda eğer olumsuz bir durum gelişirse kadın işçi dava açarak bu konuda hakkını sonuna kadar arayarak kıdem tazminatını sonuna kadar alabilir.

Böylece kadınlar evlendikleri zaman kıdem tazminatı almaya kesin olarak hak kazanmaktadır. Kadınların evlendiklerini beyan etmelerinin ardından 1 yıl içinde işten çıkmaları durumunda işveren kadın işçinin kıdem tazminatını ödemekle yükümlüdür.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kadınların kıdem tazminatı alabilmeleri böylece erkeklerle arasında ciddi şekilde büyük bir farklılık oluşturmuştur. Erkekler sadece işverenin işten çıkarması ve işçinin ortada hiçbir sebep yokken işten çıkarılması gibi durumda kıdem tazminatı alabiliyorken,  kadınlarda ise durum evlilik mevzu bahis olduğunda garanti altına alınmaktadır.

Erkeklerde evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı gibi bir durum söz konusu değildir. Yukarıdaki paragrafta da belirttiğim gibi erkeklerin kıdem tazminatı alabilmeleri için kesin olarak işten haksız bir nedenden dolayı ortada hiçbir durum yokken çıkarılması ile mümkündür. Tabi bunun dışında iş yerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak şartı kıdem tazminatı alabilmek için aranılan en temel şartlar arasında yer almaktadır. Kıdem tazminatı işçiyi koruyan ve işçiye yıpranma payı olarak verilen toplu para olarak bilinmektedir. Sonuç olarak bakıldığında kıdem tazminatı önemli konular arasında olup, işçilerin hakkı olan etkenlerden bir tanesidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.