Hayvancılık Teşvikleri Verilen İller Hangileri?

Hayvancılık ile uğraşanlara teşvik konusunda devletin belirlediği oranlarda teşvikler söz konusu olup, hayvancılık teşvikleri verilen illerin hangileri olduklarını buradan öğrenebilirsiniz. 2017 yılı dahilinde verilecek olan bu teşvikler sayesinde hem hayvancılık hem de makro dengelerin artması amaç edinmiştir.

Hibe Teşvik Planı 2017

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrası, damızlık düve yetiştiriciliğinde % 50 hibe desteği sağlanacak illeri belirledi.

Karar Resmi Gazete’nin 3 Ağustos 2016 tarihli sayısında, program tebliği ise 3 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş, fakat hangi illerin yer alacağı belirlenmemişti.Büyükbaş düve yetiştiriciliğinden ahır yapımına, küçükbaş hayvancılıktan, tavuk çiftliği kurulumuna kadar çoğu ilimizde teşvik uygulamaları sürdürülüyor. Bundan sonra hayvan hibesi alabilmek için vatandaşın 5 sene geri ödemesiz hayvancılık kredisi çekmeden, bu kuruluşlara müracaat etmeleri gerektiği tavsiye ediliyor.Şimdi dilerseniz Hayvancılık teşviki alan illerin bulunduğu listemize göz atalım.

Hayvancılık Teşvikleri Verilen İllerin Listesi

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca ülkemizde yer alan  43 ile teşvik veriliyor.Hayvancılık Teşvikleri Verilen İller sırasıyla şu şekildedir..

  • Diyarbakır,Afyon, Ağrı, Van, Çorum, Konya, Ankara, Trabzon, Urfa, Ardahan, Kastamonu, Aydın
  • Denizli, Hatay, Balıkesir, Manisa, Amasya, Ordu, Burdur, Erzurum, Çankırı, Nevşehir, Çanakkale Muş, Bursa, Mersin,
  • Yozgat,Malatya, Kahramanmaraş, Elazığ, Kütahya, Erzincan, Uşak, Mardin, Sivas, Giresun, Kars, Samsun, Isparta, Karaman

Bu illere ikahmetgah eden çiftçilerimizin bu teşvikten yararlanma imkanına sahip olacaklar.Peki başvuran çiftçilerden ne gibi özellikler aranıyor bunu öğrenelim.

  1. 18 ve 41 yaş arasında bulunmak ve Türk Vatandaşı olmak,
  2. Kendisinin ve eşinin çiftçilik harici bir işte çalışmıyor olması, bunu gösteren SGK’dan belge almak,
  3. Esnaf ya da sanatkar olarak sahip olduğunuz bir vergi kaydınızın bulunmaması,
  4. Küçükbaş hayvancılık başvurusunda 50 adet koyun ya da keçisi olmamak,
  5. Büyükbaş hayvancılık pazarında 8 büyükbaş hayvanı olmamak,
  6. Hayvan hibe projelerinden birini seçerek bu proje ile beraber müracaat tarihleri arasında müracaat yapmak!

Eğer sizde yukarıda bulunan kriterlere uyuyor ve bulunduğunuz il Hayvancılık Teşvikleri Verilen iller arasında ise başvurunuzu yapabilir yada yeni başvuru tarihlerini takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git