Evde Yaşlı Bakım Parası Alma Şartları 2019

Evde bakım parası almak isteyenler, devletin belirlediği evde yaşlı bakım parası alma şartları 2019 etkenlerine dikkat etmek zorundalar. Zira şartlardan bir tanesi bile sağlanmadığında bakıcı parası kesilmektedir.

Evde Yaşlı Bakım Parası Alma Şartları

Bakıma ihtiyacı olan yaşlı kişilere evde bakmak isteyenlere devlet desteği kapsamında bakım maaşı ödemesi yapılmaktadır. Bu aylığı alabilmek için istenen belgeler ile beraber gerekli yerlere başvuru yapılması gerekir. Başvuran herkese bakım maaşı verilmiyor. Bunun için istenen şartların taşınması gerekiyor. Peki, bu şartlar nelerdir?

1. Hane İçi Gelir Şartı

Son dönemlerde merak edilen evde yaşlı bakım parası alma şartları kapsamında ilk olarak hane içi gelir önemli bir kriterdir. Yaşlı kişinin bakılacak olduğu hanede kişi başına düşen net gelirin, asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekiyor. Bu hesaplamaya askerde olan kişiler ile üvey evlatlar da dâhil edilmektedir. Ancak öğrenci olan bireylerin aldığı öğrenim – burs gibi gelirler bu hesaplamaya eklenmiyor.

2. Ağır Engelli Raporu

Hayatını sürdürmek için başkalarının bakımına ihtiyaç duyan yaşlılara ödenecek aylığın verilmesi için sağlık raporu isteniyor. Tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken raporda, bireyin engel oranının en az yüzde 50 olması gerekiyor. Ayrıca ağır engelli bölümünde ise ‘’ evet ‘’ yazılması isteniyor.

3. Bakıma Muhtaçlık Durumu

Bu şart ise görevliler tarafından gelip yerinde kontrol edilerek gerçekten de bakıma muhtaç olduğuna karar vermeleridir. Yani tuvaleti, bakımı, beslenmesi kendisi yapamıyor ise maaş bağlanır. Yaşlı aylığı almak isteyen kişilere en fazla iki birey için yaşlı bakım maaşı ödeniyor. Her iki kişi için de ayrı ayrı ödeme yapılıyor. İstenen şartları sağlıyorsanız, alacağınız resmi evraklar ile bakıma muhtaç olan kişinin ikamet adresinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Aylığı alacak olan kişinin sigortalı olması, aylığın verilmesi için bir engel barındırmıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git