E-Devlet Şifresi |  E Devlet şifre işlemleri | SGK Sorgulamalar

Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır? Engelli Maaşı Sorgulama 2019

16.02.2019
Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır? Engelli Maaşı Sorgulama 2019

3 ayda bir ödenen engelli maaşı artık 2019 yılı dahilinde aylık bazda ödenir. Engelli maaşı sorgulama işlemlerinde nasıl sorgulanır kısmında bilgiye sahip olmak isteyenler, aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyabilir öğrenebilirler. Hayat şartları bildiğiniz gibi zor olmakla beraber engelliler önceleri 3 ay beklemekle beraber, kır kanaat geçinmekte idiler. Ancak düzenlenen mevzuat sonrasında 2019 engelli maaşı hem artırıldı hem de maaşlar aylık bazda ödenmeye başlandı. Söz konusu her engelli maaşı artık 500 lira üzerinde oldu.

Engelli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

T.C tarafından engeli bulunana kişilere 3 ayda bir engelli maaşı verilmektedir. Eğer devletin onayladığı bir sağlık kuruluşu tarafından engelli yüzdeniz belirlendikten sonra maddi durumunuzda uyumluluk gösterdiği takdirde engelli maaşı alabilirsiniz. Engelli maaşı 2022 maaşı olarak da bilinmektedir. Engelli parası 2019 yılında artırılmış olmakla beraber 3 ayda bir ödenen maaşlar artık aylık bazda ödenerek, bireylerin ekonomik açıdan dara düşmeleri engellenmiştir. Hükumet tarafından sağlanan bu güzel haberin ardından engelli parası alanlar büyük mutluluk yaşamışlardır.

Engelli maaşı sorgulama yapmak istiyorsanız E-devlet sisteminden faydalanıyor ve şifreniz bulunuyor olması gerekmektedir. Eğer E-devlet şifreniz var doğrudan sisteme giriş yaparak 2022 maaş sorgulama işlemini yapabilirsiniz.  E-devlet şifreniz bulunmuyor ise üzerinize kayıtlı olan telefon numarası, kredi kartı gibi alternatif kimlik doğrulama işlemlerini kullanarak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama 2019

Sorgulama işlemi sanıldığı kadar zor değildir. Sizlere gerekli olan sadece bir adet edevlet şifresi ve engelliye ait TC kimlik numarasıdır. Edevlet şifresi satın almak isteyenler, PTT yani postaneye giderek TC kimlik kartını ibraz etmeleri ve 2 lira ücret vermesi gerekmektedir. Alınan şifreler geçici olmakla beraber 1 hafta içinde değiştirmeleri önerilmektedir. Peki engelli maaşı sorgulaması nasıl yapılmaktadır? İşte yanıtımız

1-Engelli maaşı sorgulamak için öncelikle buradaki linke tıklayın.

2-Karşınıza gelen ekranda eğer kimlik doğrulaması yapmadıysanız “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayın.

  • Şifreniz bulunmuyorsa PTT’den şifrenizi alabilirsiniz

3-Şifrenizi aldıysanız TC kimlik numaranızı ve E-devlet şifrenizi girin.

  • Eğer şifreniz yok ise en kolay yöntem olarak “mobil imza” ya da “İnternet bankacılığı” seçeneğini kullanabilirsiniz.

4-Sisteme giriş yaptıktan sonra sol kısımdaki menüden hizmet dökümüne bakarak maaşınızı sorgulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.