E-Okul Kayıt

e-okul-kayit

Öğrenciler için tercih edilecek olan okullar eskiden yürütülen sistemler ile değil, elektronik bir uygulama sayesinde sonuçlanmakta ve internet üzerinden öğrenciler ve aileler bu bilgileri öğrenmektedir. 2012 yılında bu sistem ile Türkiye’de tüm okullara giriş için e-okul kayıt işlemleri yapılmaktadır. Aileler ve öğrenciler için aslında uygulama oldukça fayda da sağlamıştır. Adres bilgilerinize göre elektronik sistem çocuklarınızın hangi okulda öğrenim alacakları konusunda sizlere TC kimlik numaranız ile giriş yapmanız sonucunda detayları göstermektedir. Öğrencinin hangi okula kayıt yaptıracağı dışında, ek yerleştirme bilgileri de sistemde yer almaktadır. Kayıt güncellemesi gereken durumlarda da e-okul sistemi kullanılmaktadır.

E-Okul kayıt sonuçları Haziran ayı sonlarında açıklanarak ailelere ve öğrencilere duyurulmaktadır. Bu işlemlerin internet üzerinden yapılması oldukça beğeni toplamış ve tek sistem ile istenilen içeriklerinin sizlere sunulması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Milli Eğitim Bakanlığı 2012 yılında başlayan bu sistem hakkında gerekli bilgilendirmeleri sunmakla beraber kullanımı açısından ya da öğrenmek istediğiniz detaylar hakkında yardımcı olarak akıllarda kalan soruları da cevaplayarak paylaşmıştır. Öğrencilerinin yaşlarına göre otomatik olarak tanımlamaları yapılmakta ve e-okul kayıt sistemine girişleri sağlanmaktadır. Önemli konulardan biride öğrencilerin yerleşim yeri adresleri olarak ele alınmakta ve kayıtlar bu doğrultuda gerçekleştirilmektedir. Ay bazında çocuğunuzun yaşı tutmuyorsa ve aile bu konuda talepte bulunması durumunda kayıt işlemleri sistemde yapılmaktadır. Çocuğunuz kayıt olması gerekirken hiçbir okulda bilgilerinin çıkmaması durumunda ise izlenmesi gereken süreç, nüfus müdürlüğünden adres bilgileri kontrolleri yapılarak hata varsa düzeltilmesi, Milli eğitim müdürlüğünde bu durumun yetkili kişilere bilgilendirilmesi ve adres detaylarının tekrar girilmesi ile sonuçlanmaktadır. Özel okullarda, imam hatip ortaokullarında ve konservatuarlara kayıt yaptırmak ya da nakil yaptırmak isteyenler için herhangi bir adres kontrolüne gerek kalmadan işlemler yapılabilecektir. Bazı aileler öğrencilerinin ana okuluna gittikleri yerlerde ilkokul ve ortaokul eğitimlerini sürdürmek istemektedirler. Bu durumda adres bilgileri yönetmenliğe göre uygun şekilde olmasının dışında farklı bir ayrıcalık tanınmayacaktır. Öğrencinin bir yıl erteleme ile kayıt yapılması gereken durumlarda ise sağlık kurumlarından verilecek olan belgeler önemli olmaktadır. Bedenen ve zihnen gelişmemiş kişiler için ancak bu uygulama söz konusu olabilir ve resmi evrak ile bir yıl kayıt erteleme sağlanabilmektedir.

Tüm maddeler öğrencilerinin ve ailelerin kısa süre içerisinde bilgilendirmelere ulaşabilmesi ve hatalı olan durumları en kısa zamanda düzelterek çocuklarının kayıt işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamadan okul hayatlarına başlamaları açısından önemli bir durumdur.

E-Okul Kayıt İçin Tıklayınız…

 

Konumuzdan Başlıklar:
  • e okul kayıt
  • e okul kayt
  • e devlet okul kayıtları
  • e okul kaydol
  • e okul kay?t
  • e okul a kaydol
  • e okul kayıt ol
  • e okula kaydol

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git