E Devlet Nedir

e devlet

E Devlet Nedir

E Devlet Devletin vatandaşlara sunmuş olduğu hizmetlerin kamu kuruluşlarına çağırmadan, online olarak verdiği hizmetlerdir. E Devlet sisteminde bir bilginin alınması, bir bilginin gönderilmesi veya resmi evrakların aslı gibidir çıktısının alınması sağlanmaktadır. E Devlet denildiğinde akılımıza gelen tek adres Türkiye gov tr adresidir.  Alsında bu portal’da bulunan tüm içerikler devletin vatandaşlara sunmuş olduğu hizmetlerin bir arada olmasıdır. Sistemde E-Belediyeler, E-SGK, E-Vergi Dairesi gibi buna benzer bir çok uygulaması da başlı başına birer E Devlet portallarıdır.

E Devlet portalı 2000 yıllarında hizmete sunulan ve aktif olarak kullanılmaktadır. Toplumsal olarak oldukça kolaylık sağlamaktadır. İnternet vergi dairesi, internet SSK bildirgeleri, internetten belediye hizmetleri, SSK sorgulamalar,  icra sorgulamaları, Vergi sorgulamaları gibi bir çok özelik her geçen gün daha da yaygınlaşarak kullanılmaktadır.

Neden E Devlet

Küreselleşme içinde olan toplumumuz hızla ilerlediği ve ekonomik olarak zorlukların kalktığı bir ülkede, bilgi teknolojilerinde devamlılığı olan hızlı gelişmeler olmaktadır.  Türkiye, diğer ülkelerde olduğu gibi bir çok açığı gün geçtikçe kapatma yolunda ilerlemektedir.Bu açıkların kapatılması içinde ekonomik güç ve bilginin topluma en yüksek seviyede ulaşması gerekmekte.
Devlet hedef içinde en çok “e” hizmetlerine odaklanmıştır. E Devleti oluşturan unsurlar ise e-şirket, e-kurumlar, e-vatandaşlardan oluşmaktadır.

Not: E Devlet sistemine giriş yapa bilmeniz için T.C numaranıza göre verilen şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. E Devlet şifrenizi taşıyıcı ortamlarda tutulmamalıdır.

E Devlet sisteminin avantajları

– E Devlet in şeffaflanması.
– E Devlet hızlı ve kolay şekilde işlem yapması.
– E Devlet Her düzeydeki vatandaşın rahatlıkla kullanması.
– E Devlet Zaman ve kazanç sağlar.
– E Devlet Memnuniyeti artırır.
– E Devlet Kağıt bağımlılığı azaltır ve tassaruf sağlar
– E Devlet Vatandaşın taleplerini alma konusunda ön plana çıkar.
– E Devlet Resmi evrakların hızlandırılması konusunda büyük rol alır.
– E Devlet Vatandaşın hiç bilmediği ceza veya hakkında yapılan suç duyuruları ile ilgili bilgiyi e devlet sisteminde kolaylıkla görür.
– E Devlet internet üzerinde işlem yapma ve sorunları daha çabuk çözme alışkanlığını kazandırır.

E Devlet için hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Konumuzdan Başlıklar:
  • e devlet nedir
  • e devlet nedir kisaca
  • e-devlet nedir
  • e devlet ne işe yarar
  • e devlet nedir ne işe yarar
  • E-Devlet Nedir Kısaca
  • e devlet ne işe yarar kısaca
  • e-devlet nedir ne işe yarar
  • e devlet şifresi ne işe yarar

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git