Doğum izni Hakkında

Doğum izni hakkında bilmeniz gerekenler; Yurdumuzda sigortalı olarak çalışmakta kalan bayanların gebelik ve Doğum nedeniyle mağduriyet yaşamamaları maksadı ile Toplumsal Güvenlik Kurumu açısından sigortalı çalışan bayanlara SGK doğum izni verilmektedir .

SGK doğum izni doğum daha önce sekiz hafta ve doğum sonrasında da sekiz hafta olacak biçimde toplamında on altı olarak Toplumsal Güvenlik Kurumu açısından çalışan bayanlara hak olarak tanınmaktadır . Bu noktada günümüzde mecliste hazırlanmakta ve konuşulmakta kalan yepyeni tasarıya yönelik de bayanların on altı haftalık SGK doğum izni süresini 24 haftaya çıkarılması gündemdir . Bu yepyeni tasarı ile ek edilen sekiz haftalık bölümünü işsizlik fonu içerisinden hükümet açısından karşılanacaktır .

SGK Doğum İzni Kuralları Nelerdir ?

Doğum izni hakkı cihazı isteyen bayanların mutlak suret ile doğum izninden önceki bir yıl içinde doksan gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir . Ek Olarak kadınlar veladet öncesindeki sekiz haftalık izninin ilk 5 haftasını kullanmayarak son 3 haftaya civarında çalıştığı takdirde doğum sonrasındaki sekiz haftalık izin süresine bu 5 hafta ek edilerek çalışan bayanların doğum sonrasında 13 hafta izin yapabilme olanağına sahip olabilmesi sağlanmaktadır .

Bayanların doğum izni hakkından yararlanabilmesi amacıyla kuruma başvuruda bulunması gerekmektedir . Bu SSK doğum izni ile bayanların işten atılma veya mecburi ayrılma sıkıntıları ortadan kaldırılmaktadır .

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git