Doğum Borçlanması

Doğum Borçlanması, bayan sigortalıların doğumdan dolayı çalışamadıkları süreleri borçlanmak sureti ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeye bilinmektedir. Sigortalı olarak çalışmakta olan bayan doğum yapmasından sonra sigortasız olarak geçen ve kesinti yapılan günlerini ödeyerek emekliliğine saydıra bilme hakkına sahip olmuştur.

Doğum borçlanması en fazla 2 çocuk için ve 2’şer sene süreden toplamında 4 senelik süre olarak gerçekleştirilebilmektedir. Borçlanma işleminin yapılabilmesi için bayanın sigortalının doğum yapmadan önce sigorta tescilinin yapılmış ve prim ödemesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir ve doğumdan sonra da sigorta primi sigortalı adına yatırılmamış olması gerekmektedir.

Doğum borçlanması yapmak için, kişinin bebeğinin sağ olarak dünyaya gelmesi ve yaşaması gerekmektedir. Borçlanması işlemleri sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Bu aşama sigortalı olan bayan çalışanın yazılı olarak kuruma başvurması ve doğum raporunu da bu başvuru evraklarına eklemesi gerekmektedir.

İki senelik sürenin tamamının borçlanılması zorunluluğu bulunmamaktadır. İlgili kişi dilediği kadar süreyi başvuru dilekçesinde belirtmek sureti ile borçlanma işlemini gerçekleştirebilmektedir. Doğum yapan kadının çocuğunun belirli bir süre sonra vefat etmesi durumunda çocuğun sağ olduğu süre kadar borçlanma işlemi yapılabilmektedir .

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git