Bimer nedir?

bimer-nedir

Başbakanlık İletişim Merkezi kısa ismi Bimer kalan sistem; Teknoloji ve kontak teknolojileri kullanılarak Baş vekâlet açısından yaşama geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. Bimer Şikayet vatandaşın Devlet’le kontak kurmasını sağlayan bir güreşçi köprüsü görevi görmektedir. Bimer’e telefon, internet sayfasındaki form ya da e-posta ile ulaşabilmek mümkündür. Bimer’in telefon numarası “150” dir. Bimer’e öte yollardan ulaşmak amaçlı harici bağlantılar başlığı altından Bimer’in resmi web sitesini ziyaret ederek öte iletim adreslerini bulabilirsiniz bimer

“Alo 150” numarası rastgele bir ilimizden arandığında o ilin valiliğinde ki halkla ilişkiler görevlisi telefonu açar.Önündeki bilgisayarda Başbakanlık  web sayfası inden telefonla arayan vatandaşın kişiye özel bilgilerini ve müracaatının konusu ve detaylarını kaydeder. Ek Olarak bir sonra kayıt altına edinilen bu müracaat Vilayet’ teki mezun açısından Kaza , İl Müdürlüğü ya da Mıntıka Müdürlüğü’ne düzen üzerinden gönderilir.Gönderilen müracaat Kaza , İl Müdürlüğü ya da Mıntıka Müdürlüğü açısından sonuçlandırılır ve müracaat sahibine karşılık verilir.

“Alo 150” numarasına yapılan müracaat rastgele bir Bakanlığı ya da Başbakanlığı ilgilendiriyor ise tekrardan vilayet halkla ilişkiler görevlileri aracılığı ile Başbakanlık  web sayfası kullanılarak düzen üzerinden Başbakanlığa gönderilir.Buradaki ölçümlendirme sonrasında müracaat Bakanlık Yetkilisi açısından Bakanlığın ilgili birimine tekrardan düzen üzerinden gönderilir ve müracaat ilgili birim vasıtası ile cevaplandırılır vatandaşa da karşılık verilir. Verilen cevaba ilişkili olarak detaylar sisteme kaydedilir

Bu sayede yerel seviyede çözülebilecek müracaatlar Bakanlık ve Başbakanlığa gelmeden cevaplandırılır . Bu Şekilde vakit ve paradan artırım edilmiş olabilir .

BİMER uygulaması bir yazılım ile web üzerinden yapıldığı amaçlı yurdumuzun en ücra köşesinden yapılan müracaat ve bu müracaata ilişkili olarak yapılan işlemler Başbakanlık ‘ tan koordine ve izleme edilebilmektedir.

Bimer  ( Başbakanlık  İletişim Merkezi) hangi amaçlı kullanılabilmektedir?

1- Bilgi edinme kanunu kapsamında bütün kurumlarından ve valiliklerden edinilecek veriler Bimer aracılığı ile arz edilebilir.

2- Bütün kurumları hakkında murat , talep ve şikayetler ile genel olarak rastgele bir hata hakkında ihbarlar Bimer üzerinden yapılabilir.

3- Bütün kurumlarındaki genel başöğretmen ve üst seviyesindeki bireylerin hata uygulama ve davranışları bütün görevlileri etik kuruluna bildirilebilir, şikayet edilebilir.

Bimer’e  ( Başbakanlık  İletişim Merkezi) başvuru yaptım ya sonrası?

Bimer’e yaptığınız başvuru sonucu başvuru yaparken hangi yolla kontak kurulmasını istediyseniz o yolla size iletilir. E Devlet hizmetlerinin verildiği turkiye.gov.tr adresindende E Devlet şifrenizle methal yaparak başvuru sonucunuzu görebilirsiniz yada Bimer başvuru sonucu sorgulama ekranından tekrardan başvurunuzla ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Bimer başvuru sonucu sorgulama sayfasına harici bağlantılar başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git