E-Devlet Şifresi |  E Devlet şifre işlemleri | SGK Sorgulamalar

Bakım Aylığı Nasıl Alınır 2018-2019

03.10.2018
Bakım Aylığı Nasıl Alınır 2018-2019

Engelli, hasta ve yatalak olan ağır engellidir raporu dahilinde bakımını üstlenen şahıslara (yakın akraba) devlet, bakım aylığı olarak evde bakım parası ödemektedir. Her ay belirli tutarı banka hesabına yatırılan bakıcıların aldığı bu paraya bakım aylığı denilmektedir. Aşağıdaki bilgiler eşliğinde bakım parası nasıl alınır, gerekli şartlar neler ve kimler bakıcı parası alabilir şeklindeki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bakım Aylığı Nasıl Alınır? 

Sürekli bakıma ihtiyacı olan birinin bakımını üstlenen kişiler için çıkarılan bakım aylığı desteği, son dönemlerde büyük ilgi görüyor. Devlet tarafından verilen bakım maaşı almak isteyen kişiler, bakım aylığı nasıl alınır sorusunun cevabını merak ediyor. Sizler için hazırlanan bu yazı ile bakım aylığı almak için neler yapılması gerektiği anlatılmıştır. İlgili mevzuatın kısımlarını okuduğunuzda aslında fazla zorlanmadan kolayca bakım parası alabileceğinizi anlayacaksınız.

Ancak devletin esas kıldığı 3 önemli faktör bulunmakla beraber bu şartlardan sadece bir tanesi dahi sağlanmadığında bakım parası verilmez. Verilse dahi ilerleyen aylarda gelecek olan denetimlerden geçemeyerek, bakıcı maaşı kesilecektir.

Bakım Aylığı Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca ödenen bakım aylığı ile bakıma muhtaç olan bireylerin kişisel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Her ay düzenli bir şekilde ödenen bu aylık için bazı kriterlerin taşınması gerekmektedir. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kişinin gerçekten bakıma muhtaç olması
  • Gelir kriterine uygunluk
  • Bakıma muhtaç kişinin rahatsızlığını gösteren rapor

Bakıma ihtiyacı olan kişinin yaşadığı hanede kişi başı gelir, asgari ücretin 2/3’ünden fazla olmalıdır. Bunun dışında, kişinin en az yüzde elli oranında engeli olduğunun rapor ile gösterilmesi gerekir. Eğer bu orandan aşağıda bir engel tespit edilir ise bakım aylığı verilmez. Ayrıca bakıma muhtaç olan kişiye yardımcı olacak kişilerin arasında akrabalık bağının olması zorunlu tutulmuştur. Bu zorunluluk kapsamında üvey akrabalık durumlarında da bakım aylığı ödeniyor.

Bu kriterleri taşıyan kişiler, ilk olarak kaymakamlık ya da valiliğe bağlı olan mal müdürlüğünden gerekli evrakların alınması gerekiyor. Daha sonra il idare kurulundan muhtaçlık kararını alınarak, belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir. Gerekli incelemelerden sonra şartları taşıdığınıza karar verildiği zaman bakım aylığını alabileceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.