E-Devlet Şifresi |  E Devlet şifre işlemleri | SGK Sorgulamalar

Ağır Özürlü Raporu Nasıl Alınır? (2019 BAŞVURU ŞARTLARI)

09.10.2018
Ağır Özürlü Raporu Nasıl Alınır? (2019 BAŞVURU ŞARTLARI)

Ağır engelli (özürlü) olan vatandaşlara hem maaş bağlanıyor hem de ona bakanlara evde bakım parası adı altında maaş verilmektedir. Bakım parası 1179 TL olup, 2018 sonuna kadar bu para ödenmektedir. Ağır özürlü olan bireylerin hayata tutunmaları için devlet, gerek sosyal gerekse de maddi açıdan destek vermektedir. Bu nedenle durumu ağır olanların bir an önce devlet kaleminde başvuru yapmaları önerilmektedir.

Ağır Özürlü Raporu Nasıl Alınır?

Toplumun bir parçası olan engelli kişilerin karşılaşmış oldukları birçok zorluk vardır. Bu zorlukları en aza indirmek için bazı sosyal yardımlar yapılmaktadır. Ancak bu yardımın alınması ve diğer bazı hakların kazanılması için aranan temel şart, engelli raporudur. Ağır engelli raporuna sahip olmayan kişiler, sunulan sosyal yardımlardan maalesef faydalanamıyor. Peki, ağır özürlü raporu nasıl alınır?

Yukarıda bahsedildiği gibi, engelli maaşı ve diğer sosyal haklardan yararlanılabilmesi için ağır engelli raporuna sahip olunması gerekir. Ancak bu rapor herkese verilmiyor. İstenen kriterleri taşıyan kişilere engelli raporu veriliyor. Raporu alabilmek için öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesine gidilmesi gerekmektedir. Devlet hastanelerinde bulunan sağlık kuruluna kimlik fotokopisi ve bir fotoğraf ile başvurulmalıdır. Bu başvuru için SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı gibi sosyal güvencenin olmasına gerek yoktur.

Engelli Raporu Almak İçin Neler Gerekli?

Sosyal güvencesi olmayan kişilerin alacağı engelli raporu için yapılan tetkik ve muayeneler için ödenmesi gereken ücret, Sağlık Kurulu tarafından karşılanır. Sağlık güvencesi olan kişilerin ödemesi gereken ücret ise ilgili sağlık birimi tarafından ödenmektedir.

Sağlık Kurulu’na yapılan başvuru sonrasında bir form verilir. Formda hangi bölümlere muayene olunması gerektiği işaretlenmiştir. Bu bölümlerin tamamına muayene olunarak, ilgili doktorlara formun imzalatılması gerekir. Ortalama olarak 10 – 12 bölüme muayene olunmaktadır. Muayeneden sonra formun yeniden Sağlık Kurulu’na teslim edilmesi istenir. Form incelendikten sonra eksiklik yok ise mülakat için bir tarih veriliyor. Mülakat sonrasında verilen tarihte Sağlık Kurulu’na gidebilir ve ağır engelli raporunuzu alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.