E-Devlet Şifresi |  E Devlet şifre işlemleri | SGK Sorgulamalar

Ağır Engelli Maaşı Ne Kadar, Şartları Neler?

09.10.2018
Ağır Engelli Maaşı Ne Kadar, Şartları Neler?

Ağır engelli olanlara devlet maaş bağlamakla beraber onun bakımını yapan yakın akrabaya da evde bakım parası ödeniyor. Peki ağır 2018 engelli maaşı ne kadar ve bu maaşı alma şartları neleri kapsıyor? İşte yanıtlar;

Toplumda korunmaya ihtiyacı olan kişilerin başında engelli bireyler geliyor. Engellilerin bu ihtiyaçlarına yardımcı olmak adına devlet tarafından sosyal yardımlar yapılıyor. Bu yardımların en önemlisi olan engelli maaşı ile engellilerin zaten zor olan hayatları kolaylaştırılmaya çalışılıyor. Engelli bireylere bakan kişilerin bakım masraflarını hafifletmek için verilen bu maaşın ödenmesi için belirli şartları bulunuyor.

Engelli Maaşı Almak İçin Taşınması Gereken Şartlar

2022 Sayılı Kanun kapsamında ödenen engelli maaşının alınabilmesi için istenen şartlar arasında engellilik yüzdesi, bakıma muhtaç hal ve kişi başı gelir sınırı yer alıyor. Bu şartlardan birini bile taşımayan kişilere engelli maaşı ödenmiyor. Şimdi bu şartların ne demek olduğu kapsamlı bir şekilde anlatılacaktır.

  • Engellilik Oranı: Tam teşekküllü devlet hastanelerinde görev yapan sağlık kurulundan engelli olunduğuna dair rapor alınmalıdır. Bu raporda en az yüzde 40 engelli ibaresi yer almalıdır. Ayrıca rapordaki ağır engelli ibaresinin karşısına ‘’ evet ‘’ notu düşülmelidir. Aksi takdirde engelli maaşı alınamaz.
  • Bakıma Muhtaçlık Hali: Kişinin temel ihtiyaçları olan yemek yeme, kişisel temizlik, banyo ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını karşılayamadığının görülmesi gerekiyor. Bu kişilere ağır engelli denir.
  • Kişi Başı Gelir: Ağır engelli kişiye bakılacak olan hanedeki kişiler için kişi başı gelir sınırı konulmaktadır. Bu sınır asgari ücrete göre değişmekle beraber, asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.

Bu şartları taşıyan ve bunu belgeler ile ispat eden kişilerden yüzde 40-69 oranında engeli olan kişilere 1.197.44 TL ödeniyor. Yüzde 70 ve üzeri engellilik oranı olan kişilere ise 1.179.17 TL ödenmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.