2018 Evde Bakım Parası Alma Şartları Nelerdir?

Engelli yakınlarına bakarak evde bakım parası almak isteyenlerin akıllarında evde bakım maaşı almak için gerekli şartların neler olduğu sorusu geçmekte. Hali ile bakım maaşı başvuruları için nelerin gerekli olduğunu ve tüm evrakların listesini buradan öğrenebilirsiniz. Ancak bunu şimdiden belirtmekte fayda var 2018 yılının baz aldığımızı belirtelim. Yani ilerleyen yıllarda yeniden şartlar değişebilir. Zira gelir kriteri ve yaş sınırlaması da getirilmesi gündemde. Bu nedenle bugün 2018 yılında evde bakım maaşı almak için gerekli şartların neler olduğunu detaylıca yazacağız.

Evde Bakım Parası Alma Şartları

Öncelikle aşağıdaki 3 şartı da taşımanız gerektiğini vurgulayalım. Bunlar

1- En az %50 rapor olması, raporda “ağır özürlüdür” ibaresinin bulunması
2- Kişinin bakıma muhtaç düzeyde engelli olması (öz bakım ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaması)
3- Kişi başı gelir sınırını aşmıyor olması

Bu şartları tüm yönleri ile açarsak aşağıdaki gibi sonuçlar çıkacak ve sizlere faydalı ve de anlaşılır olacaktır!

  1. şart için yazmak istersek; sizlerin hastanelerden veya özel sağlık kuruluşlarından aldığı sağlık kurulu raporunda engelli olma şartı en az %50 olması gerekiyor ama bunun yanında raporun içinde geçen ” ağır engellidir ” ibaresi de yazılması gerekiyor. Aksi takdirde engelli yüzdeliği %90 olsa bile bakım maaşı alamayabilirsiniz.
  2. Bakacağınız kişi bakıma muhtaç olmalı yani yemek yeme, tuvalet, banyo, kişisel temizlik ihtiyaçlarını kendisinin yapamayacağını ilgili birim gözetlemesi sonucu kararını veriyor. Biz buna bakıma muhtaç engelli veya ağır engellidir de diyebiliriz.
  3. Bu son şart ise her yıl değişmektedir. Zira artan maaş tutarları ve enflasyon oranları miktarların değişken olmasını sağlar. Bu nedenle hane içindeki gelir de değişmektedir. 2018 yılında asgari ücretin zam almasından dolayı bu ücret de dolayısı ile artırılmıştır. Hane içindeki tek kişi baz alınır. 2018 yılı kişi başı gelir sınırı 967 TL yi geçmemesi gerekiyor. Aksi takdirde aldığınız maaş kesilir.

Evde Bakım Parası Başvuruları Nereye Yapılır?

Bildiğiniz gibi önceleri bakım parası başvuruları alan kurum sosyal yardımlaşma ve çocuk esirgeme kurumları idi. Ancak 2017 den sonra yasaların değişmesi nedeni ile 2018 yılı dahilinde başvuruları alan kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl / İlçe müdürlükleri oldu. Şahsın bizzat kendisinin ilgili birime giderek evrakları doldurup teslim etmesi gerekiyor.

Başvuru evraklarına bakmak istersek (Genelde il müdürlüğüne gittiğinizde sizlere tüm evrakları onlar veriyor.)

Müracaatçının dilekçesi
T.C. Kimlik Numarası beyanı (Özürlü ve bakıcının kimlik fotokopisi)
Özürlünün Sağlık Kurulu Raporu
Talep Formu
Hane halkı kimlik bildirim formu (Μuhtarlıktan, 5)
Özürlünün 2 adet vesikalık fotoğrafı
Gelir Durumuna ilişkin beyan belgesi
Özürlünün varsa öğrenim durumunu gösterir belge
Anne-babasının boşanma durumunda varsa boşanma kararı
Özürlünün vasisi varsa, vasilik atanmasına ilişkin mahkeme kararı
Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı;
18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git