2017 Sicil Affına Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Kredi sicil affının 2017 yılı başlarında çıkması ile beraber kredi notu kötü olan hatta kırmızı çizgi yiyenlere af çıktı. Kredi sicil affın kredi veren bankaların hangileri olduklarına ve bunların belirlediği şartların neler olduğunu bu yazımızdan öğrenebilir ve hızlıca yeni bir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi puanı, müşterilerin kredi kullanma taleplerinde; bankaların, müşterilerinin bilgilerinin yer aldığı özellikle bankalar ile ilgili olan ilişkilerinin tutulduğu bu değerlerden oluşan ve müşterinin kredibilitesini (bankacılık ürünlerinin kullanımına göre belirlenen müşteri puanı KKB olarak da bilinir.) gösteren en önemli unsurlardan biridir.

2017 Sicil Affına Kredi Veren Bankalar

Getirilen yeni yasal düzenleme ile birlikte (3 Ağustos 2016 tarihli ve 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna istinaden) bankacılık ürünlerinin kullanımından doğan borçların başta kredi kartı, kredi ve KMH hesapları olmak üzere borçlarından dolayı sicili bozulan kişiler için yeni bir şans doğmuş oldu. 31 Mayıs 2017 tarihine kadar sizlerde kredi sicil affından faydalanabilirsiniz.

Bu kapsamda müşterilerin borçlarını yeniden yapılandırması ya da tamamen kapatması şartı aranır. Banka müşterisi, bankaya taleplerini iletmeleri durumunda banka, kanun kapsamında müşterisinin borcunu yeniden yapılandırmakla yükümlüdür. Banka, müşterisinin borcunu yeniden yapılandırma şartını yerine getirmediği takdirde müşterinin kanun hakkında banka personelini bilgilendirmesi gerekebilir. Banka müşterisinin bilgilendirmesi sonucu bankanın borcu yapılandırmaması durumunda müşterinin yasal yollara başvurma hakkı bulunur. Tüm bankaların, bu kanun kapsamında yapılandırma işlemi yapması gerekir.

Kredi sicil affından faydalanmanız durumunda bankalardan kolayca kredi alabilirsiniz. Mevcut riskiniz kapanmışsa kredi alabilmeniz daha kolay olacaktır. Eğer mevcut borçlarınızı yapılandırma yoluna gittiyseniz bu durumda kredi alabilmeniz için riskinizin gelirinizden az olması gerekmektedir. Kullanmak istediğiniz kredinin sizi risk altına almaması ve gerekirse bankaya teminat da vererek kredi alabilmeniz sağlanabilmektedir.

Sicil Affını Bankalar Neden Uygulamıyor?

Birçok banka ne yazık ki sicil affı çıkmasına rağmen sicil affından yararlanmak isteyen vatandaşların sorularını yanıtsız bırakarak, bu affı uygulamamakta kararlı. Zira bankaların asıl amacı mevcut borcun kapatılması ve bir daha o kişiye yeni bir kredi vermemesinden kaynaklanıyor yani güvenmeme sorunu var. Oysa ki bakanlık ve BBDK sicil affını kesinlikle vatandaştan yana kullanmakta.

Sizlerde sicil affından yararlanmak istiyorsanız önceliğiniz mevcut borcu ya yapılandırma ya da tamamını kapatmanız yönünde bir karar almanızda fayda olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git